Spływy kajakowe Drawą

Drawa jest rzeką płynącą w północno-zachodniej Polsce. Przepływa przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską i częściowo przez Pojezierze Wałeckie oraz Kotlinę Gorzowską (u ujścia).

Źródło Drawy znajduje się w okolicach wsi Zdroje, w gminie Połczyn-Zdrój, w Drawskim Parku Krajobrazowym. Dalej przepływa przez rezerwat przyrody – Dolina Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe), Żerdno oraz najgłębsze jezioro województwa zachodniopomorskiego, jakim jest jezioro Drawsko (maksymalna głębokość 79,7 m, średnia 17,7 m). Następnie Drawa wije się przez jezioro Wilczkowo, miasta: Złocieniec i Drawsko Pomorskie,przez jezioro Lubie, Wielkie Dębno, Poligon Drawski oraz wieś Prostynia, w gminie Kalisz Pomorski.

Kolejnym miastem, przez które przepływa Drawa jest Drawno, w którym znajduje się siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Następnie rzeka wyznacza granicę pomiędzy województwami: wielkopolskim i lubuskim, a w okolicach Krzyża Wielkopolskiego (Nowe Bielice) wpada do Noteci.

Drawą, od Czaplinka przez Drawno, do Noteci prowadzi  tzw. Srebrny Szlak kajakowy im. ks. Karola Wojtyły. Na odcinku między jeziorem Dąbie Wielkie a elektrownią wodną Borowo rzeka przepływa przez zamkniętą część Poligonu Drawskiego. Spływy kajakowe na tym odcinkiem są zabroniony a pisemne prośby w komendzie poligonu zostają odrzucone.

Na Drawie znajdują się dwie XIX-wieczne elektrownie wodne – elektrownia w Borowie i elektrownia Kamienna w Głusku. Natomiast poniżej Drawska Pomorskiego znajduje się mała elektrownia wodna Młynowo.

O atrakcyjności Drawy decyduje nie tylko szybkość rzeki, ale przede wszystkim piękne krajobrazy i przyroda. Płynąc Drawą zaobserwować można całą gamę różnorodnych systemów: bagienne, łąkowe, jeziorne, rzeczne, leśne, rolne.

Spływy kajakowe to jeden z najmodniejszych i najatrakcyjniejszych sposobów spędzenia aktywnie wolnego czasu. Spływy to wycieczki kajakowe, w których codziennie zmierzamy się z kolejnym etapem wędrówki urokliwymi, czasem dzikimi szlakami wodnymi. Podczas nich przeżywamy mnóstwo przygód, które często zapadają uczestnikom na długie lata w pamięci.

Spływy kajakowe Drawą odbywają się na całej jej długości od Czaplinka przez Złocieniec, Drawno, Stare Osieczno aż do ujścia w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Jest to ponad 170 km szlaku dlatego propozycji wypraw można ułożyć całe mnóstwo.
Propozycję spływów Drawą znajdziecie np. : https://www.podrawie.pl/splywy-kajakowe-drawa
Źródło: https://www.podrawie.pl/